Tematy z seksuologii

Seksuolog - pierwsze zajście w jego gabinecie zazwyczaj przejawia się stresogennym wydarzeniem, lecz odkładanie decyzji o wizycie że stanowić zgubne skutki. Dużo pań przechodzących na zaburzenia związane z działaniem seksualnym czeka w ciągu poradę u lekarza, częstokroć zwlekając z ostatnim nawet wiele lat. Nie stanowi ostatnie rozsądne rozwiązanie, skoro nie dość, iż nie rozwiązuje problemu, więc w smaku może stworzyć eskalację dysfunkcji. W sferze seksuologii znajdują się zatem wszelkie aspekty związane z płciowością człowieka w sferze fizycznej, ale omawiana dziedzina porusza również sprawy dotyczące ludzkiej dusze i emocjonalności. Seksuolodzy w wspaniałym mieście (takim jak Kraków) są dostępni praktycznie od ręki, wystarczy tylko zasięgnąć języka w wyszukiwarce. Zaburzenia funkcji seksualnych, obiekcje odnośnie własnej orientacji czy tożsamości fizycznej lub zmagania związane spośród jej zgodą ze części środowiska społecznego, to najnormalniejsze zmartwienia pacjentów przedstawiających się do seksuologa. Dyskomfort połączony z komplikacjami dotyczącymi życia seksualnego miewa diametralny pomysł na prostą egzystencję, więc nie wolno bagatelizować niepokojących nas objawów.

Pomimo wszechobecności seksu w środowiskach, grupa ludzi nadal wstydzi się otwarcie prowadzić na fakty powiązane z osobną seksualnością. Z tegoż warunku mnóstwo osób przechodzi w milczeniu z powodu licznych kłamstw, przeinaczeń, stereotypów oraz błędnych przekonań dotyczących seksu i płciowości. Spotkanie z seksuologiem oddaje się więc okazją do zmierzenia się z swymi najbardziej intensywnymi problemami oraz wspiera ich korzystne rozwiązanie. Bez względu na pewną specjalizację danego seksuologa (czyli toż psychiatra, ginekolog lub internista) przed inicjacyjną wizytą trzeba wyszkolić się psychicznie do udzielenia szczegółowego wywiadu. Jego zamiarem jest prawdopodobnie najbardziej uniwersalne zrozumienie przez lekarza martwiącego nas zagadnienia, uwzględniając przy tym każde aspekty biologiczne, medyczne, psychologiczne i społeczne. Rzetelny seksuolog powinien zadawać pytania dotyczące stanu zdrowia, samopoczucia psychicznego, przeszłych i teraźniejszych związków intymnych, orientacji seksualnej i identyfikacji płciowej, rozwoju seksualnego, punktu uważania na materiał seksu oraz dotychczasowych wydarzeń w ostatniej substancji.

Należy sobie uświadomić, że jako pacjent jesteś prawo oczekiwać od seksuologa przestrzegania Twoich praw seksualnych, czyli spodziewać się ze części lekarza: wyrozumiałości, życzliwego traktowania, kultury osobistej, bezstronności światopoglądowej, akceptacji orientacji i tożsamości seksualnej, poszanowania granic intymności psychofizycznej oraz udzielenia zrozumiałych dla Ciebie informacji. Dalszym etapem diagnozy seksuologa następującym po problemie będzie pytanie somatyczne przeprowadzone przez lekarza z branży pokrewnej (tj. ginekolog w sukcesie osób bądź urolog w sukcesie mężczyzn), aczkolwiek możliwe jest dodatkowo badanie psychologiczne, liczące na czymś odpowiedniego kwestionariusza lub testu. Seksuolog może także zasugerować skierowanie do sprawienia badań biochemicznych i hormonalnych krwi, czyli pomiaru poziomu glukozy i cholesterolu albo progesteronu i estrogenu czy testosteronu. Musimy odpowiedzieć sobie sprawę, iż pragnienia seksualne chodzą do grup potrzeb fizjologicznych, natomiast ich zadowolenie jest jednym z niezbędnych elementów nadającym życiu sens.