Stosunki miedzynarodowe uam

Kontakty międzynarodowe są bardzo średnie w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w naukach transportu oraz komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, i nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, natomiast nie po kilku miesiącach, kiedy zatem pozostawało wcześniej. Jednak można też do kogoś zadzwonić i połączyć się bezpośrednio. Podróż na inny koniec świata nie posiada już lat, ale wystarczy zaledwie parę godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wybranie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się dużo różnych drogi współpracy. Wyjazdy zagraniczne stawały się szybsze i dostępniejsze, a co za tym chodzi - i znacznie częstsze. Obecnie bez problemu można pobrać się na pozostały kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie inna tradycja i wyjątkowe obyczaje. Wystarczy bilet na samolot także można wylądować w Azji, w Afryce czy na tropikalnej wyspie. Wymienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po wykonaniu strefy Schengen zniesiono większość ścian w Unii Europejskiej a każdy jej mieszkaniec może łatwo podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, jaka chce kupić nowe rynki zagraniczne, wiele weźmie na utrzymaniu odpowiedniego pośrednika, który precyzyjnie przedstawi proponowaną ofertę. Szczególnie znaczące są w współczesnym sukcesie tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może zdobyć rynki międzynarodowe, bezpośrednio docierając do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu motoryzacyjnego w naszej fabryce przebiegnie znacznie sprawniej w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie potrafiły się odbywać i spotkania polityczne na poziomie międzynarodowym. Obecność osoby, która zna daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To pomocne w trudnych negocjacjach, gdzie czasem drobne elementy mogą zaważyć na szczęściu transakcji.