Kasa fiskalna a faktura

Wszyscy podatnicy oferujący usługi na praca osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej, mają cel prowadzenia ewidencji z wykorzystaniem urządzeń fiskalnych, takich jak, kasa lub drukarka fiskalna.

Kasa finansowa jest sprzętem, z lat często wprowadzanym w interesach, ale jeszcze przez różnego typu usługodawców, począwszy od serwisów internetowych, na lekarzach kończąc. Drukarka posnet jest atrakcyjna u różnego rodzaju przedsiębiorców. Czerpią spośród niej przede każdym wysokie sieci handlowe, wystawiające dziennie nawet kilka tysięcy paragonów. Zastanówmy się jednak, dlaczego kasa nie nadawałaby się do tego, lecz i potrafi obsłużyć znaczną liczba paragonów? Zgoda, ale kasa nie wydrukuje nam faktury VAT także w pozycjach niemających takiego sprzętu, wydaje się je ręcznie, co nie jest wartościowe z elementu widzenia poprawy wydajności i obsługi. To powoduje, że coraz chętniej, nawet mniejsze firmy sięgają po tego standardu rozwiązania. Zakup drukarki nie jest tani, stosuje się z koniecznością wyłożenia grubo powyżej dwóch tysięcy złotych i należy pamiętać, że narzędzie to, w przeciwieństwie do waluty, nigdy nie pracuje samo. Do jego obsługi wskazany jest wtedy komputer wyposażony w podobny program sprzedażowy, to więcej są koszty, ale korzyści ogromne. Mamy wówczas możliwość śledzenia rozchodu sprzedawanych towarów teraz w momencie druku paragonu, zaś nie, jak w wypadku kas fiskalnych, dopiero po odczycie sprzedaży przez program magazynowy. Wybierając drukarkę należy mieć o tymże do której bazy towarowej (ilość kodów PLU), nasze urządzenie jest dawać i wybrać o jakiś 20 procent większe, niż jest nam pomocna w danym okresie, bo pojemności nie odda się zwiększyć, a część naszego asortymentu może wzrosnąć. Drugi istotny czynnik, na jaki musimy zwrócić uwagę, to dobowa ilość wystawianych paragonów.

Drukarki dzielimy ze względu od ilości kodów i dawanych paragonów na: - małe / przenośne- średnio 100- 150 biletów na dobę - sklepowe- przeznaczone do pełnych placówek handlowych także pamiętających znacznie rozbudowaną bazę towarów. Obecnie wykorzystuje się urządzenia posiadające jedynie samą rolkę papieru na rachunki dla mężczyzn, bo kopia zapisywana jest elektronicznie, na mapie SD.