Eksplozje demograficzne

Bezrobotni, zapisani w tytułach pracy mogą dzielić na 40 tys. zł dotacji, że zdecydują się na wstęp działalności gospodarczej. Metoda nie jest za skomplikowana, a wysokość dofinansowania motywuje do przyjęcia ryzyka.

Jednak, aby rozpoczęta działalność przyniosła pożądany rezultat należy odpowiednio się przygotować. Wybierając branżę, sporządzając biznesplan należy uwzględnić wszystkie obciążenia publicznoprawne jakie powinien będzie odpowiadać i dodatkowe obostrzenia wychodzące z ustaw podatkowych.

Dokonując rejestracji należy dokładnie wskazać rodzaj działalności gospodarczej która będzie realizowana, formę opodatkowania oraz zarejestrować się do ZUS. Mając uprawnienia do płacenia składek na preferencyjnych warunkach w tekście ZUA należy wpisać symbol 05700. Niższe składki na ZUS można opłacać przez 24 miesiące.

Rodzaj prace gospodarczej, prowadzonej na pracę osób fizycznych określi termin instalacji kasy fiskalnej. W pewnych przypadkach kasę należy zainstalować przed dokonaniem pierwszej sprzedaży, w różnych w wyznaczonym czasie, natomiast w następnych przypadkach po dokonaniu określonego obrotu. A już wcześniej trzeba rozglądnąć się za odpowiednim urządzeniem. Kraków kasy fiskalne oferuje szeroki wachlarz typów urządzeń fiskalnych, odpowiednio dobranych do wybranych branż.

Rejestracja kasy fiskalnej przebiega dwuetapowo. Najpierw należy poinformować właściwy urząd skarbowy o zamiarze instalacji fiskalnej – termin ten nie jest znany, tak dlatego zawiadomienie można rozliczyć w tytule nawet dzień przed instalacją. Następnie w przeciągu 7 dniu po instalacji, należy poinformować urząd, że kasa została zainstalowana. Jeżeli kasę fiskalną zainstalowano w właściwym terminie, złożono odpowiednie materiały do urzędu można się starać o zwrot poniesionego kosztu na zakup, w wysokości 700 zł, nie więcej jednak niż 90% wartości kasy.

Kolejna ważna decyzja dotyczy podatku VAT. W poszczególnych przypadkach warto zarejestrować się jako podatnik VAT, czasami wskazana jest zwłoka przynajmniej do czasu przekroczenia określonych obrotów – tj. 150.000 zł. W wybranych branżach, np. handel paliwami lub metalami szlachetnymi nie jest możliwości z skorzystania ze zwolnienia, więc z dniem rejestracji działalności gospodarczej należy zapisać się na papieru VAT-R.