Choinka sztuczna 6 m

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie oddaje więc kwestie. Wszyscy albo przed świętami, bądź w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej ponad ciastka także indywidualnego typie słodycze, które później najmłodsi z chęcią podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, jaka jest sprawa choinki i czemu istnieje właśnie ważna w świątecznej tradycji?

Jest sporo teorii, które zawiadamiają o tym, skąd przyjęła się tradycja świątecznego drzewka. Traktuję one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne iż to symbolika rajskiego drewna w Edenie. Przecież w kilka bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w okresie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie odnosząc się do nauk, iż przystrajanie drzewka w papierowe ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne połączenie się kogoś z Bogiem. Sposób ten już rozpowszechnił się na pełny świat. Można wtedy powiedzieć, że już nie jedynie w Polsce, lecz także także innych krajach Europy oraz w Ameryce na wielka ubiera się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już z dawnego przystrajania świątecznego drzewka w kawałki papieru i jabłka, ubierając choinki w ciekawe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą wyłącznie na odległości ostatnich 30 lat można określić sporą kolej w modzie choinkowej. Tak dlatego, były bardzo często spotykanym działaniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem często były bezpośrednio wykonane kojarzone ze sobą obręcze z kolorowego papieru, natomiast oświetlenie były świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (kiedy można się łatwo domyślić, nie że było to o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby ubiegły w głównej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, i jak dodatek stanowiły tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne czy złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, jakie były być rozumiane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość stanów i kolorów świątecznych ozdób jest szeroka do opisania, chociaż w centralnej mierze dominują odcienie złota, czerwieni i zieleni, które są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak jedno jak ludzie, doświadczała zmian w klasie trendów zajmujących jej przystrajania. Natomiast nie zamieniłoby się to, że od czasu ubrania pierwszej w treści choinki przez Luthera, sposób ten niezwykle dużo zakorzenił się w klasie świątecznej i korzystajmy możliwość, że nieprędko przeminie.