290 2

Wynalezienie mikroskopu bez wątpienia przyczyniło się do wzrostu nauki. To niskie urządzenie umożliwia obserwowanie małych obiektów, jakie są zazwyczaj niewidoczne gołym okiem oraz przyjrzenie się detalom drobnych obiektów, które są trudne do dostrzeżenia bez korzystania ze specjalistycznego sprzętu. To akurat dzięki naszym racjom optycznym, mikroskopy przyczyniły się do wzroście badań nad mikroświatem natomiast jego mocą.

 

W 1590 r. dwóch Holendrów Zachariasz Janssen także jego rodzic Hans wykonali pierwsze konstrukcje mikroskopów optycznych. Przygotowane przez nich wyposażenia wykorzystywały do oświetlania obserwowanych obiektów światło dzienne. Ze względu na powiększenie zaledwie 10 razy, mikroskopy nie spotkały się z entuzjazmem w świecie nauki. Rewolucję zapoczątkował Antonie van Leeuwenhoek, który wcielił się udoskonaleniem konstrukcji mikroskopu oraz rozwinął pracę tych narzędzi w XVII wieku. To oczywiście dzięki produkcji tego wynalazcy nad mikroskopami zawdzięczamy rozwój nauki, głównie mikrobiologii.

Z rozwojem lat mikroskopy znalazły szerokie zastosowanie. Wielką sławą zajmują się zwłaszcza mikroskopy laboratoryjne, które dawane są często w świetle uczestniczącym w gospodarstwie jasnym. Są doskonałe wyposażenie również w laboratoriach naukowych, jak jeszcze w laboratoriach medycznych. Wiele projektów tych urządzeń pozwala użytkownikowi na wykonaniu wielu technik obserwacji, co jest niezbędne podczas pracy badawczej. Ich optyka zezwala na zakończenie niezwykle dokładnych obserwacji. Najnowocześniejsze mikroskopy pozwolą nie dopiero na naszą rozbudowę w perspektywie, jak zarówno na podłączenie kamery. Wiodący producenci tych urządzeń odpowiadają ich długą trwałość.